Doprava ZDARMA od 1000 KČ. Rychlé dodáni! Možnost výměny velikosti zdarma přes Zásilkovnu.

Jak správně pečovat o obuv

 

 

Péče a údržba obuv 

 

Obuv z Textilního materiálu:


Obuv z textilního materiálu je na špínu nejnáchylnější. Každý určitě zná ten pocit kdy si vezme první den bílé tenisky a za týden vypadají jako by je nosili půl roku. Jedním ze způsobu jak zamezit špinění je použití impregnace, které Vám nezajistí, že si boty neušpiníte, ale může ho trochu zpomalit a zároveň boty ochránit proti vodě. Pro ochranu použijte Impregnaci ve spreji, boty nastříkejte ze vzdálenosti cca 20 cm po celém obvodu, kromě podrážky. Boty pak nechte uschnout a jsou připravené. Před nastříkáním si přečtěte informaci na přípravku zda je vhodný i na textilní materiál. Já osobně doporučuji impregnaci značky Morello  ,která je na všechny materiály a lze ji využít i na bundy nebo věci na lyže. Zkrátka na vše co chcete ochránit proti vodě a špíně. Balení je 400 ml takže Vám dlouho vydrží. A co dělat když už jsou boty špinavé? Nejjednodušším způsob jak boty vyčistit je pračka(nedoporučuji). Nezapomeňte však před praním hrubou špínu odstranit. Nikdo přeci nechce po vyprání bot čistit ještě pračku. Pokud máte o svoje boty strach postačí Vám obyčejný hadřík s vodou nebo speciální přípravek pro čistění, který Vám rozhodně usnadní práci. Já osobně doporučuji přípravek Shoeboy´s Multi clean , Kartáček stačí namočit do vody a začít boty čistit. Vytvoří se pěna, kterou setřete a boty jsou čisté. Následně je nechte vysušit. Tento přípravek lze využít nejenom na obuv ale i na textilní sedačky v autě či sedačku doma. Po každém čištění použijte impregnaci. Nedoporučujeme dávat do pračky, zvláště pokud mají boty membránu.

 

Kožená obuv:

Kožené boty jsou jedny z nejčastějších, které v botníku najdete. Pokud se jedná o nové boty nemusíte je hned krémovat ani mazat různými olejíčky. Jsou ošetřené z výroby a postačí je nastříkat impregnací proti vodě, která vytvoří ochranný film, který zabraňuje špinění a provlhnutí. Impregnaci stejně jako u textilních bot nastříkáte z cca 20 cm a necháte zaschnout. Impregnace Morello, je ideální varianta na všechny typy obuvi. Pokud však máte doma boty, které jsou již nošené a chcete jim vrátit původní lesk, budou potřebovat nakrémovat a trochu oživit. Než se do toho pustíte musíte zjisti z jaké kůže boty jsou. Můžou být buď z kůže broušené nebo hladké. Před samotným oživením je třeba boty pořádně očistit, nejlépe vlhkým hadříkem nebo použít speciální čistič Shoeboy  a boty důkladně vyčistit. Kožené boty nikdy nedávejte do pračky! Pokud jsou boty již čisté a suché pustíme se do regenerace. Na broušenou kůži Vám postačí kartáč na obuv, kterým materiál vykartáčujete a následně je nastříkáte sprejem na broušenou kůži. Nikdy boty z broušené kůže nekrémujte krém by na botách udělal fleky. U hladké kůže je postup malinko jiný. Nejjednodušší způsobem je použít přímo krém s houbičkou, který Vám ušetří špinavé ruce i čas nebo jiné přípravky v tubě, které se nanáší houbičkou. Krém nanesete po celém povrchu obuvi a necháte zaschnout. Následně rozleštíte kapesníčkem nebo leštící houbičkou. Nejlepší variantou je dle našich zkušeností krém, který je zároveň i krycí a výborně zakryje drobné odřeniny. Obuv ošetří proti vodě a už jí nemusíte impregnovat. Tento krém se vyrábí v několika barevných variantách a tak snadno vyberete dle vaší potřeby.

Syntetická obuv:


Syntetické boty jsou poslední dobou velmi populární díky své dostupnosti a nenáročné údržbě. Boty vyrobené z tohoto materiálu nelze nijak krémovat ani regenerovat. Jediným způsobem je sprej, který změkčuje materiál a zabraňuje praskání a impregnace proti vodě, zabraňující špinění a provlhnutí. Stejně jako u předchozích materiálů použijte sprej Morello, který je na všechny materiály a perfektně vaše nohy ochrání před vlhkem. Boty stačí nastříkat z cca 20 cm ze všech stran a nechat zaschnout a můžete vyrazit. Co se čištění týče stejně jako u kožených bot postačí vlhký hadřík s čistícím přípravkem, kterým boty vyčistíte nebo specilání přípravek s houbičkou. Já osobně doporučuji na všechny materiály přípravek Shoe boy , který vytvoří na povrchu pěnu, kterou následně setřete hadříkem a boty jsou čisté. Vyčistí i zašlou špínu z podrážky. Nedoporučujeme dávat do pračky, zvláště pokud mají boty membránu.

 

Způsob výroby:

 

Šitá obuv:

Je ideální pro pohodlnou chůzi. Díky švům jsou boty ohebné, lehké a lépe se přizpůsobí noze. Obuv s flexibilním šitím není vodě odolná! Švy mohou při dešti nebo sněžení propustit vodu. Je důležité obuv při nošení ve vlhkém prostředí ošetřit impregnací. 

Lepená obuv:

Je nejčastější způsob výroby, obuv je k podrážce přilepená lepidlem. Obuv je odolnější proti vodě. Doporučujeme použití impregnace pro podpoření odolnosti.

 

 

Jak správně pečovat o obuv?


To je jeden z nejčastějších dotazů při výběru obuvi a stále spoustu z Vás neví jak se o boty starat. A právě proto je tu tento článek po jehož přečtení už si nebudete muset dělat starosti jak se o Vaše boty starat. V obchodech určitě dostanete miliony letáčku jak se o boty starat, které stejně skončí v koši a v době, kdy Vaše boty potřebují renovaci nebo údržbu před zimou si nevíte rady. Před každou ochranou proti vodě, výživou, čištěním či renovací si musíme ujasnit o jaký materiál se vlastně jedná. Pokud to sami neodhadnete mrkněte do pravé boty pod jazyk, do paty, nebo vedle zipu, kde najdete označení obuvi.

 

Doufám, že Vám tento návod poradí jak se správně starat o Vaší obuv.

 

                            

GLAMI TOP